SCENARIUSZ ZAJĘĆ GIMNASTYCZNYCH DLA DZIECI 5-6 LETNICH Z WYKORZYSTANIEM SPRZĘTU SPORTOWEGO NA SALI GIMNASTYCZNEJ

 

PROWADZĄCA ZAJĘCIE : mgr Katarzyna Wielgus


GRUPA : 5-6 latki

TEMAT ZAJĘCIA : Zestaw ćwiczeń gimnastycznych prowadzonych metodą stacyjną z wykorzystaniem sprzętu gimnastycznego

CELE OGÓLNE:

- kształtowanie prawidłowej postawy przez ćwiczenia ruchowe;

- wdrażanie do współpracy i współzawodnictwa zespołowego;
- wyrabianie płynności ruchów;

- wdrażanie dzieci do zespołowego działania podczas przygotowania przyrządów do ćwiczeń;
- rozwijanie naturalnych czynności ruchowych.

CELE SZCZEGÓŁOWE :

Dziecko :
- poprawia szybkość, zwinność;
- wykonuje ćwiczenia zgodnie z poleceniem nauczyciela;

- potrafi wykonywać ćwiczenia gimnastyczne z przyborem i na torze przeszkód (stacyjny obwód ćwiczeń);
- przestrzega zasad bezpieczeństwa;
- wzmacnia siłę ramion, nóg i tułowia.

FORMA PRACY :
- zbiorowa, indywidualna, grupowa

ŚRODKI DYDAKTYCZNE :
- materace, worek treningowy, ławeczka, skrzynia, szarfy, tamburyno

MIEJSCE ZAJĘĆ: sala gimnastyczna.

 

LITERATURA: R.Trześniowski „Gry i zabawy ruchowe”, M. J. Kołodziejowie -Wybrane lekcje wychowania fizycznego w nauczaniu początkowym.

 

METODY: oglądowe, słowne, praktyczne ( pojedynczych ćwiczeń ruchowych: syntetyczna, analityczna, mieszana )

 



PRZEBIEG ZAJĘCIA :

1. CZYNNOŚCI ORGANIZACYJNO - PORZĄDKOWE

- zbiórka w szeregu
- przywitanie dzieci
- przedstawienie celów zajęcia
- zachęcenie do ćwiczeń

2. ZABAWA OŻYWIAJĄCA :

Zabawa „Złap swoją parę”

Ustawienie w dwuszeregu naprzeciwko siebie, w odległości 4-5 kroków. Na hasło złap swoją parę! dzieci z wyznaczonego szeregu rozbiegają się po sali, a pozostali uczestnicy zabawy biegną za nimi, aby pochwycić swojego partnera, po czym przyprowadzają go na miejsce rozpoczęcia zabawy.



3.ROZGRZEWKA

 
Naśladowanie czynności nauczyciela:

- przysiady
- skłony
- ćwiczenia rozciągające na materacach
- wymachy ramion

4.Podział grupy na cztery zespoły, wybranie z każdej z nich kapitana.
Oznaczenie każdej drużyny kolorowymi szarfami.

5.Zaprezentowanie przez nauczyciela poszczególnych stacji i prezentacja ćwiczeń. Zwrócenie szczególnej uwagi na bezpieczeństwo podczas wykonywania ćwiczeń. Demonstracja sprzętu sportowego.

- stacja 1 :
Dzieci przechodzą po ławeczce gimnastycznej, utrzymując równowagę, każde dziecko wykonuje zadanie dwa razy.

- stacja 2 :
Skok na worek treningowy  (chwyt rękoma i nogami), próba utrzymania się jak najdłużej – ćw. powtórzone 2 razy


- stacja 3 :
Skok przez skrzynię pod nadzorem opiekuna.

 

- stacja 4 :
Slalom wokół małych materacy (bieg) , ćwiczenie szybkości i zwinności.

6. Marsz po obwodzie koła ze zwróceniem uwagi na wysokie podnoszenie kolan.

7. Ćwiczenia uspakajające

Relaksacja – dzieci leżą swobodnie na materacach i słuchają opowiadania nauczyciela o wietrzyku.


8. Podsumowanie zajęć :

- zbiórka w szeregu
- przypomnienie celów zajęć
- ocena aktywności dzieci .

 

Wspólne podziękowania za spotkanie i aktywną pracę.